< tilbage 17-04-2025 - 17:01

OVERPOLSTRING

Hvad er den biologiske forklaring på overvægt/overpolstring

I mødet med mennesker, oplever jeg ofte at vi taler om hinanden, som om vi ved, hvad årsagen/erne er til at vi er overvægtige. Det vi har lært som barn/voksen er, at overvægt hovedsageligt kommer af overspisning, fed og sukkerholdig mad og mangel på motion,

Det gælder både når vi ser på hinanden som mennesker, -  men også når vi ser dyr der ikke helt er inden for den norm, som vi forventer er normalt.

Igennem de sidste 6 år har jeg lært, at overvægt = overpolstring og fra et biologisk perspektiv er en beskyttelse af individet.

Hvor på kroppen vi bliver beskyttet er ikke tilfældigt. Er det på maven, lårene eller andre steder. Er det begge sider af kroppen eller kun den ene del.

Når vi har brug for beskyttelse, så er det fordi vi har en konflikt inde i os, - det vil sige der er noget som ikke er i balance.

Så møder vi indimellem andre, som åbent siger hvad de tænker. Du skulle dyrke noget motion, det vil hjælpe ja og så stoppe med, at drikke colaer og spise kager.

Meget velment, og det er hvad de har lært. Det mange af os ikke ved, er at årsagen bagved er ,at vi ikke vejer for meget fordi vi spiser forkert eller ikke dyrker motion. Årsagen er, at rigtig mange mennesker har uforløste traumer, chok og længerevarende stress.

Når de bagvedliggende årsager bliver forløst, vil vores system ikke længere have brug for, at bekytte os og polstringen vil forsvinde.

Når det for nogle virker, at dyrke motion og spise dejlig sund mad, så er det ud fra en biologisk årsag FORDI de igen føler sig værdifuld, nyder at løbe/gå og bevæge sig og også dermed er i gang med, at skabe balance igen.

Når det ikke lykkes for en del så er det fordi de har brug for, at forløse deres traumer. Det vil for mange være nyt, og svært at forstå da de ikke føler de har traumer.

Det vi forbinder med et traume er trafikuheld, og krigsoplevelser eller lignende men det er en lille del af det. De fleste mennesker bærer rundt på traumer, et splitsekundt hvor de har oplevet nogest som var uventet, dramatisk, isolerende og de ikke kunne komme ud af.

Et traume opstår på et splitsekundt, og kan forløses igen på et splitsekundt.

Her i Landklang og på telefonen hjælper jeg rigtig mange med, at forløse deres traumer og længerevarende stress. Hvor det kommer fra det har jeg igennem de sidste 6 år fundet frem til.

Jeg søger indsigt i hvilke sygdomme der udløser hvilke konflikter og guider dem ind i det. For dem jeg behandler uden kontakt, så er det muligt, at hjælpe ved, at tage dem med ind i et kvantefelt.

Det er helt utroligt, hvad der sker og jeg får mange søde hilsner og hjerter når de kan mærke, der er en god proces igang og de får det bedre og bedre.

RIng til mig, hvis du er i tvivl om det er muligt at hjælpe dig eller en du kender. Potentielt så vil de fleste kunne forløse årsagerne bagved, hvis de bevarer tålmodigheden.

Dejlig påske til jer alle, - i finder ledige tider her på siden (incl. jeres kæledyr)

 

https://landklang.dk/DK/Bestil%20tid.aspx

Det er gratis og helt uforpligtende, at kontakte mig og høre ind til hvad jeg kan hjælpe med

De bedste hilsner
Ella /Landklang.

Mobil 28345609
Kontakt@landklang.dk

< Tilbage
Tilmeld dig vores nyhedsbrev
TILMELD